Mission Statement

The NLCA was founded in 1968 to serve as the “Voice of the Provincial Construction Industry”.We provide a forum through which members can discuss and resolve matters of common interests. Our goal is to co-ordinate and develop policies and programs that will enhance the professionalism, productivity, and profitability of members.

Board of Directors: 2017/18

Brad Sheppard

FIRST VICE-CHAIR / STANDARD PRACTICES COMMITTEE CHAIR

Brad Sheppard

Allied Construction Management Inc.

397 Stavanger Drive , Suite 201
St. John’s , NL A1A-0A1

Tel: (709) 754-4367 Fax: (709) 754-1212

James Loder

SECOND VICE-CHAIR

James Loder

Academy Canada

41 Harding Road
St. John's , NL A1B-3P9

Tel: (709) 682-4393 Fax: (709) 722-9197

Craig Drover

THIRD VICE-CHAIR

Craig Drover

Jenco Electrical Contractors

1266 Kenmount Road , Suite B
Paradise , NL A1L-1N3

Tel: (709) 747-7207 Fax: (709) 747-7208

Stephen Hayward

SECRETARY-TREASURER & PAST CHAIR

Stephen Hayward

Extreme East Metals Inc.

85A Bremigens Blvd.
Paradise , NL A1L-4A2

Tel: (709) 747-1159 Fax: (709) 747-1169

Dana Penney

DIRECTOR

Dana Penney

Pinnacle Engineering Limited

Suite 202 , 40 Aberdeen Avenue
St. John's , NL A1A 5T3

Tel: (709) 754-2057

Candace Dominix

DIRECTOR - CENTRAL / EDUCATION & TRAINING COMMITTEE CHAIR

Candace Dominix

LSG Construction Limited

2 Carr Crescent
Gander , NL A1V 1W6

Tel: (709) 651-3872 Fax: (709) 256-2221

Karl Maher

DIRECTOR

Karl Maher

Olympic Construction Ltd.

178 Major’s Path
St. John's , NL A1C 5K4

Tel: (709) 570-1226 Fax: (709) 576-2007

Sandy Murphy

DIRECTOR - WESTERN

Sandy Murphy

Brook Construction (2007) Inc.

P. O. Box 882
Corner Brook , NL A2H 6H6

Tel: (709) 634-9705 x201 Fax: (709) 634-8063

Greer Hunt Jr.

DIRECTOR - LABRADOR

Greer Hunt Jr.

Hunt’s Transport Ltd.

168 Major’s Path
St. John’s , NL A1A 5A1

Tel: (709) 747-4868 Fax: (709) 747-5516

Patrick Lafreniere

GENERAL CONTRACTORS SECTION CHAIR

Patrick Lafreniere

Marco Services Limited

78 O'Leary Avenue , P.O Box 13580
St. John’s , NL A1B 4B8

Tel: (709) 754-3737 Fax: (709) 754-3715

Gary Hayes

ELECTRICAL SECTION CHAIR

Gary Hayes

H & F Electrical Ltd.

105B Clyde Avenue
Mount Pearl , NL A1N 4R9

Tel: (709) 782-3604 Fax: (709) 782-2074

John Hiscock

MECHANICAL SECTION CHAIR

John Hiscock

The Cahill Group

The Tower Corporate Campus - P. O. Box 1674 , 240 Waterford Bridge Road
St. John’s , NL A1C 5P5

Tel: (709) 368-2125 Fax: (709) 368-3502

Colin Doyle

MANUFACTURERS AND SUPPLIERS SECTION CHAIR

Colin Doyle

RONA

60 O’Leary Avenue
St. John’s , NL A1B 3N4

Tel: (709) 758-6237 x208 Fax: (709) 758-6268

Michelle Webb

TRADE SPECIALTY SECTION CHAIR

Michelle Webb

Harris Rebar

1497 Conception Bay Highway
Conception Bay South , NL A1X 6M7

Tel: (709) 744-4446 Fax: (709) 744-4494

Jon Cutler

HEAVY CIVIL CONTRACTORS SECTION CHAIR

Jon Cutler

Platinum Construction Co. Ltd.

P.O. Box 16008 , Station Rd., Foxtrap
Conception Bay South , NL A1X 2E2

Tel: (709) 834-5116 Fax: (709) 834-6216

Laura Synyard

SAFETY COMMITTEE CHAIR

Laura Synyard

Guildfords (2005) Inc.

54 Clyde Avenue
Mount Pearl , NL A1N 4S1

Tel: (709) 368-3134 Fax: (709) 368-7477

Travis White

MEMBERSHIP COMMITTEE CHAIR

Travis White

North Shore Roofing Ltd.

89 Bremigens Blvd.
Paradise , NL A1L 4A2

Tel: (709) 747-4333 Fax: (709) 747-4336

Board of Directors: 2017/18

Sections and Committees

Brad Sheppard

FIRST VICE-CHAIR / STANDARD PRACTICES COMMITTEE CHAIR

Brad Sheppard

Allied Construction Management Inc.

397 Stavanger Drive , Suite 201
St. John’s , NL A1A-0A1

Tel: (709) 754-4367 Fax: (709) 754-1212

Candace Dominix

DIRECTOR - CENTRAL / EDUCATION & TRAINING COMMITTEE CHAIR

Candace Dominix

LSG Construction Limited

2 Carr Crescent
Gander , NL A1V 1W6

Tel: (709) 651-3872 Fax: (709) 256-2221

Patrick Lafreniere

GENERAL CONTRACTORS SECTION CHAIR

Patrick Lafreniere

Marco Services Limited

78 O'Leary Avenue , P.O Box 13580
St. John’s , NL A1B 4B8

Tel: (709) 754-3737 Fax: (709) 754-3715

Gary Hayes

ELECTRICAL SECTION CHAIR

Gary Hayes

H & F Electrical Ltd.

105B Clyde Avenue
Mount Pearl , NL A1N 4R9

Tel: (709) 782-3604 Fax: (709) 782-2074

John Hiscock

MECHANICAL SECTION CHAIR

John Hiscock

The Cahill Group

The Tower Corporate Campus - P. O. Box 1674 , 240 Waterford Bridge Road
St. John’s , NL A1C 5P5

Tel: (709) 368-2125 Fax: (709) 368-3502

Colin Doyle

MANUFACTURERS AND SUPPLIERS SECTION CHAIR

Colin Doyle

RONA

60 O’Leary Avenue
St. John’s , NL A1B 3N4

Tel: (709) 758-6237 x208 Fax: (709) 758-6268

Michelle Webb

TRADE SPECIALTY SECTION CHAIR

Michelle Webb

Harris Rebar

1497 Conception Bay Highway
Conception Bay South , NL A1X 6M7

Tel: (709) 744-4446 Fax: (709) 744-4494

Laura Synyard

SAFETY COMMITTEE CHAIR

Laura Synyard

Guildfords (2005) Inc.

54 Clyde Avenue
Mount Pearl , NL A1N 4S1

Tel: (709) 368-3134 Fax: (709) 368-7477

Travis White

MEMBERSHIP COMMITTEE CHAIR

Travis White

North Shore Roofing Ltd.

89 Bremigens Blvd.
Paradise , NL A1L 4A2

Tel: (709) 747-4333 Fax: (709) 747-4336

James Loder

CONFERENCE & GOLF COMMITTEE CHAIR

James Loder

Academy Canada

41 Harding Road
St. John's , NL A1B-3P9

Tel: (709) 682-4393 Fax: (709) 722-9197

Past Chairs

2016-17 Stephen Hayward

2016-17 Stephen Hayward


2015-2016 Ed LeGrow

2015-2016 Ed LeGrow


2014-2015 Kirk Saunders

2014-2015 Kirk Saunders


2013-2014 Kevin McEvoy

2013-2014 Kevin McEvoy


2012-2013 Brad Sheppard

2012-2013 Brad Sheppard


2011-2012 Keith McCarthy

2011-2012 Keith McCarthy


2010 Frank Collins

2010 Frank Collins


2009 Gina Tapper

2009 Gina Tapper


2008 Keith Ryan

2008 Keith Ryan


2007 Harry Bartlett

2007 Harry Bartlett


2006 Scott Granville

2006 Scott Granville


2005 John Sparkes

2005 John Sparkes


2004 Jim Brown

2004 Jim Brown


2003 Ron Hickey

2003 Ron Hickey


2002 Derek Durdle

2002 Derek Durdle


2001 Aubrey Drover

2001 Aubrey Drover


1999-2000 Rick Cox

1999-2000 Rick Cox


1998 Ray Bavis

1998 Ray Bavis


1997 Max Arnold

1997 Max Arnold


1995-1996 Gerald Scaplen

1995-1996 Gerald Scaplen


1994 Karl Green

1994 Karl Green


1993 Fred Cahill

1993 Fred Cahill


1992 Hayward Pike

1992 Hayward Pike


1991 Frank Verge

1991 Frank Verge


1990 Robert Scammell

1990 Robert Scammell


1989 Walter Collins

1989 Walter Collins


1988 Dave Noseworthy

1988 Dave Noseworthy


1987 Carl Mallam

1987 Carl Mallam


1986 Rick Spracklin

1986 Rick Spracklin


1985 David Martin

1985 David Martin


1984 Harold Mills

1984 Harold Mills


1983 Harry Manuel

1983 Harry Manuel


1982 Owen Redfern

1982 Owen Redfern


1981 Don Holden

1981 Don Holden


1980 Roland Avery

1980 Roland Avery


1979 Robert Gosse

1979 Robert Gosse


1978 Heber Bowering

1978 Heber Bowering


1977 John McCarthy

1977 John McCarthy


1976 Dave Brown

1976 Dave Brown


1975 John Furey

1975 John Furey


1974 - John Brake

1974 - John Brake


1972-1973 John Weger

1972-1973 John Weger


1971-1972 Simon Lono

1971-1972 Simon Lono


1970-1971 Roy Parsons

1970-1971 Roy Parsons


1969-1970 Lloyd Cooke

1969-1970 Lloyd Cooke


1968-1969 Stuart Watson

1968-1969 Stuart Watson


Chairman Construction Section, Board of Trade - Gordon Thomas

Chairman Construction Section, Board of Trade - Gordon Thomas


Our Team

Electronic Plans' Room Administrator

Sam Wells


Tel: (709) 753-8920 Fax: (709) 754-3968

Receptionist / Admin Support

Marlene Keats


Tel: (709) 753-8920 Fax: (709) 754-3968

Education & Training Coordinator

Adelle Connors


Tel: (709) 753-8920 Fax: (709) 754-3968

Executive Assistant / Events Coordinator

Susan Casey


Tel: (709) 753-8920 Fax: (709) 754-3968

Our Partners

TD BankTD Bank
Academy CanadaAcademy Canada